همه چیز درباره آی‌یودی

همه چیز درباره آی‌یو‌دی

آی‌یودی چیست؟

آی‌یو‌دی(IUD) یکی از روش‌های تاثیرگذار جلوگیری از بارداری میباشد که تنها در ۰/۲ تا ۰/۸ درصد احتمال بارداری وجود دارد. این درصد در مقایسه با سایر روش‌های رایج مانند قرص‌ها و کاندوم بسیار پایین است. این مزیت در کنار ویژگی‌هایی مانند عوارض بسیار کم، اثرگذاری بالا و قابلیت بازگشت‌پذیری این روش را به یکی از رایج‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداری تبدیل کرده است.

آی‌یو‌دی ابزاری T شکل است که به وسیله پزشک درون رحم قرار میگیرد و بسته به نوع کارگذاری شده با نامساعد کردن شرایط رحم، لقاح یا لانه‌گزینی را را مختل میکند.  نوع IUD استفاده شده در نحوه جلوگیری از بارداری و مدت زمان اثرگذاری موثر است.

انواع آی‌یودی

به‌طورکلی ۲ نوع IUD وجود دارد:

 ۱. هورمونی

 ۲.یونی

  • نوع هورمونی با آزادسازی هورمون پروژستین باعث ایجاد مخاط ضخیمی در دهانه رحم میشود که از ورود اسپرم‌ها ممانعت میکند و با آزادسازی هورمون‌ها از لانه‌گزینی جلوگیری میکند. عملکرد موثر این نوع آی‌یو‌دی ۷روز پس از جایگذاری میباشد و تا ۱۲ سال نیز اثرگذار است.
  • نوع یونی با آزادسازی یون مس توانایی حرکت‌ را از اسپرم‌ها میگیرد. عملکرد موثر این نوع آی‌یودی بلافاصله پس از جایگذاری آغاز میشود. نوع مسی را تا ۵ سال میتوان در رحم برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد.

* افزایش مدت زمان اثرگذاری IUD هورمونی دلیلی بر بهتر بودن آن نیست. زیرا این نوع با ایجاد تغییرات هورمونی باعث اختلال در میزان خونریزی و مدت قاعدگی میشود که در مواردی میتواند مضر باشد. شما میتوانید با مشورت با متخصین کلینیک سلامت جنسی و باروری بهترین آی‌یودی را با توجه به شرایطتان انتخاب کنید*

جایگذاری آی‌یودی

برای جایگذاری آی‌یودی پزشک ابتدا از عدم بیماری‌های تناسلی و بارداری در شما اطمینان حاصل میکند. پس از بررسی تمام موارد و نبود مشکل، IUD را جایگذاری میکند. برای اینکار دهانه واژن به وسیله اسپکولوم باز میشود و عمق رحم برای قرارگیری محل دقیق IUD اندازه‌گیری میشود. سپس پزشک وسیله را با استفاده از اپلیکاتور در محل مشخص شده جایگذاری میکند. به محض برداشتن اپلیکاتور، بازوهای T شکل IUD باز میشود. کل این روند در چند دقیقه انجام میشود و بسیار سریع صورت میگیرد.

*پس از جایگذاری IUD شما باید ماهانه از خارج نشدن آن مطمئن شوید. همچین به صورت سالانه برای چکاپ به پزشک خود مراجعه کنید.*

خارج کردن آی‌یودی

همانگونه که گفته شد یکی از دلایل اصلی در محبوبیت IUD قابلیت بازگشت‌پذیری و خارج کردن آن هر موقع که تمایل داشته باشید هست. برای خروج یا تعویض آی‌یودی به پزشک مراجعه کنید. پزشک با استفاده از یک گیره نخ‌های انتهایی وسیله را میگیرد و آن را به راحتی خارج میکند. بازوهای IUD بسیار انعطاف‌پذیر هستند پس نیاز به نگرانی برای سختی خروج آن نیست

عوارض آی‌یودی

 مدت کوتاهی پس از جاگذاری آی‌یودی فرد ممکن است:

  • احساس درد را در زیر شکم خود داشته باشدکه به مروز از بین میرود.
  • در صورت استفاده از آی‌یودی هورمونی احتمال ایجاد تغییرات در قاعدگی وجود دارد که که معمولاً این تغییرات نهایاتاً تا ۶ ماه ادامه دارند.
  • در برخی موارد بند آی‌یودی ممکن است شما یا شریکتان را آزار دهد که با مراجعه به پزشک خود میتواند این مشکل را حل کنید.

 با توجه به موارد گفته شده آی‌یودی راحت‌ترین و موثرترین روش بازگشت‌پذیر در جلوگیری از بارداری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *