مشاوره و مراقبت‌های حین و پس از زایمان

مشاوره و مراقبت های زایمان

اهمیت مراقبت‌های حین زایمان‌ و پس از آن

بسیاری از افراد تنها به مراقبت‌های حین زایمان توجه میکنند و از اهمیت مراقبت‌های پس از زایمان برای مادر غافل میشوند و تنها جنین را در اولویت قرار میدهند. اما باید بدانید که اگر اهمیت این مراقبت‌ها بیشتر از دوران بارداری نباشد، کمتر هم نیست. در این دوره شما علاوه بر خودتان مسئول فرد دیگری نیز هستید که سلامت شما بر سلامت او بسیار تاثیرگذار است.

مراقبت‌های حین بارداری و زایمان

در زمان بارداری همانطور که شما تحت نظر متخصص زنان قرار میگیرید تا از سلامت جسمی و تولد یک فرزند سالم مطمئن شوید، نیاز دارید تا تحت نظر یک مشاور نیز باشید تا در صورت پیدایش نگرانی، اضطراب و افسردگی ناشی از تغییرات هورمونی ایجاد شده یا ترس از اتفاقات پیش رو مانند زایمان یا مادر شدن به شما کمک کند.

استرس و نگرانی بزرگترین دشمن یک بارداری و زایمان راحت است. داشتن یک مشاور در طول بارداری به شما در آموزش مراقبت‌های حین زایمان و داشتن تولد راحت بسیار تاثیرگذار است.

مراقبت‌های پس از زایمان

مراقبت‌های پس از زایمان به دو دسته جسمی و روحی تقسیم میشوند که از هیچکدام نباید به سادگی عبور کرد. میزان و حساسیت مراقبت‌‌های پس از زایمان به نوع و نحوه زایمان نیز بستگی دارد. برای مثال در زایمان سزارین مراقبت‌های پزشکی بیشتری نسبت به طبیعی نیاز است، اما این موضوع به این معنی نیست که بدن در زایمان طبیعی به طور خود به خودی ریکاوری میشود و نیاز به توجه و مراقبت ندارد.

تغییرات پس از زایمان

پس از زایمان بدن شما دچار تغییرات فیزیولوژیکی مانند:

  • بزرگ شدن سینه‌ها
  • کمبود آب بدن
  • تورم و التهاب واژن
  • خونریزی
  • درد شکم و کمر
  • تغییرات هورمونی

میشود.

علاوه بر تغییرات جسمی مشهود، این چالش‌های جسمی به همراه تغییر بزرگ ورود بچه به زندگی میتواند باعث مشکلات روحی در مادر مانند افسردگی پس از زایمان نیز شود. بهترین کار در این دوره برای آگاهی از چرخه بهبود، مراجعه به متخصص و کلینیک سلامت جنسی و باروری است.

این را به یاد داشته باشید که فرزند شما در درجه اول به یک مادر سالم از لحاظ روحی و جسمی احتیاج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *