زایمان آسان با بکارگیری طب سنتی

زایمان آسان با بکارگیری طب سنتی

زایمان طبیعی یا سزارین؟

با توجه به قدمت طب سنتی و عدم دسترسی به انواع روش‌های زایمان مانند امروز، در این حوزه راهکارهای بسیاری جهت تسهیل بارداری و فرآیند زایمان توصیه شده است. در ادامه این بحث قصد داریم شما را با این موارد آشنا کنیم تا در صورت انتخاب زایمان طبیعی تا حد امکان این اتفاق برای شما آسان و لذت بخش باشد.

زایمان طبیعی قدیمی‌ترین نوع زایمان است و در گذشته اکثر زایمان‌ها به این صورت انجام میشده است. اما امروزه به دلیل درد و فشار بالای جسمانی که در زایمان طبیعی اتفاق می‌افتد بسیاری از بانوان روش‌های دیگر مانند سزارین را ترجیح میدهند، حتی با وجود علم به اینکه در زایمان طبیعی روند بهبودی در مادرسریع‌تر اتفاق می‌افتد.

طب سنتی توصیه‌های جامع و کاملی را در این باره در اختیار افراد باردار قرار میدهد. در این نوع طب، سبک زندگی تا ورزش‌های انجام شده، تغذیه و حتی حالات روحی شما در نحوه زایمان تاثیرگذار است. شما میتوانید با دریافت برنامه‌ای کامل از متخصصین کلینیک سلامت جنسی و باروری، از ابتدای بارداری تا زایمان روند راحتی را سپری کنید.

توصیه‌های خوراکی در تسهیل زایمان

 • اولین نکته‌ی گوارشی که در زایمان راحت باید به آن توجه داشته باشید عدم یبوست در تمام دوران بارداری به خصوص ماه‌های آخر میباشد. طب سنتی توصیه میکند برای جلوگیری از این مشکل میتوانید روزانه به مقدار مناسب از روغن زیتون، روغن بادام شیرین، خاکشیر در آب گرم و تخم شربتی استفاده کنید.
 • از مواد غذایی ترش یا به اصطلاح قابض مانند سرکه و لواشک و دوغ و … خودداری کنید.
 • تا حد امکان از غذاهای دیرهضم و سنگین استفاده نکنید و آن‌ها را با غذاهای زودهضم جایگزین کنید. برخی از غذاهای دیرهضم عبارتند از: فست‌فودها، غذاهای پر کربوهیدرات مانند ماکارونی. غذاهای زودهضم اما مقوی مانند تخم مرغ آب‌پز
 • مصرف لعاب بذرهای ملین مانند بذر کتان، به دانه، تخم شربتی و …میتواند در ماه آخر بارداری به خصوص روزهای پایانی بسیار به شما کمک کننده باشد.
 • غذاهایی با طبع سرد و نفخ‌دار مانند لبنیات، حبوبات و برخی میوه‌ها نه تنها باعث رطوبت معده و نفخ میشوند بلکه میتوانند به سردرد نیز منجر شوند.

توصیه‌های ورزشی در تسهیل زایمان

تاثیر ورزش در زایمان و بارداری راحت بر کسی پوشیده نیست. طب سنتی نیز برخی حرکات ورزشی را در این دوره توصیه میکند.

*اگر بارداری پرخطری دارید پیش از انجام هر حرکتی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید*

 • پیاده‌روی: داشتن یک برنامه منظم پیاده‌روی روزانه به قرارگیری جنین در لگن کمک میکند. همچنین باعث تسهیل در اتساع لگن در حین زایمان میشود.
 • حرکت گربه و سجده: پیشنهاد میشود این دو حرکت را پشت سر هم با بازه زمانی ۱۵ ثانیه‌ای انجام دهید. با انجام مداوم این کار باعث افزایش خونرسانی به مغز ، آرامش و تقویت سیستم ایمنی میشوید.
 • نرمش کگل: انجام این حرکت بسیار توصیه میشود. در این حرکت عضلات واژن، مثانه، رحم و روده تقویت میشود. با انقباض و رها کردن عضلات لگن به صورت مرتب در طول روز، زایمان خود را بسیار راحت‌تر خواهید کرد.

توصیه‌های عمومی در تسهیل زایمان

به طور کلی در طول روز فعالیت‌های است که میتواند شما را از لحاظ جسمی و روحی برای زایمان راحت‌تر آماده کند. در ادامه به برخی از این فعالیت‌ها که توسط طب سنتی توصیه شده است میپردازیم.

 • در ماه‌های پایان بارداری بدن و به خصوص پاها را گرم نگه دارید.
 • با استفاده از آب گرم استحمام کنید.
 • در ماه‌های آخر و هنگام شروع درد زایمان بوی مطلوبتان را استشمام کنید.
 • کمر و لگن خود را با استفاده از انواع روغن‌ها مانند روغن کنجد ماساژ دهید.

در نهایت به یاد داشته باشید که بدن شما در حین زایمان تغییرات بزرگی میکند و تحت فشار زیادی قرار میگیرد به همین دلیل آماده‌سازی جسمی و روحی در دراز مدت میتواند بسیار به زایمان راحت کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *