ورزش در میانه بارداری

ورزش در میانه بارداری

فواید ورزش در دوران  بارداری

سه ماه دوم بارداری بهترین زمان بارداریست. در این دوره نسبت به ۳ ماه اول انرژی بیشتری دارید، با بارداری و بدن خود در این دوران آشنایی بیشتری پیدا کرده‌اید و از سلامت خوبی نیز برخوردار هستید. به همین دلیل با ورزش در میانه بارداری و ادامه ورزش‌های ۳ ماه اول و افزایش آنها (تا زمانی که برای مادر و جنین خطری نداشته باشد)از اضافه وزن، دیابت، درد عضلانی و بدخوابی جلوگیری کنید.

فواید ورزش در میانه بارداری بر هیچ‌کس پوشیده نیست اما به دلیل تفاوت تجربه و بدن افراد در دوران بارداری بهتر است برای ورزش در بارداری از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. متخصص زنان و کلینیک سلامت جنسی و باروری از افرادی هستند که میتوانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

نکات ورزش در ۳ ماه دوم بارداری

پیش از هر چیزی باید به این نکته توجه داشته باشید که حتی اگر سابقه ورزش از ابتدای بارداری یا قبل از آن را دارید باز هم باید به تمام نکات ضروری گفته شده در ورزش های ۳ ماه اول بارداری مانند اهمیت گرم کردن و سرد کردن دقت کنید.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید شروع تغییرات قابل مشاهده در این دوره است. به همین دلیل باید ورزش در میانه بارداری را به نحوی انجام دهید تا باعث افزایش راحتی و امنیت شما شود. همچنین در این دوره به دلیل افزایش اندازه جنین مرکز گرانش شما تغییر میکند و باید در انجام حرکات به حفظ تعادل خود دقت کنید.

تمرینات مناسب در ۳ماه دوم بارداری

در ادامه مطلب به ورزش‌هایی که در ۳ ماه دوم بارداری مناسب است میپردازیم.

  • پیاده‌روی و دویدن

این دوره زمانی مطمئن برای افزایش زمان و سرعت پیاده‌روی است. همچنین پزشکان برای ورزش در میانه بارداری توصیه میکنند که در سطوح صاف با حفظ ایمنی به دویدن نیز بپردازید.

تنها نکته‌ی مهم در دویدن توجه به تغییر اندازه رحم و حفظ تعادل میباشد.

  • شنا

به طور کلی ورزش‌های در آب ورزش‌های مناسب برای ابتدا تا انتهای بارداری میباشد. همانطور که در ۳ ماه اول شنا توصیه شد، یکی از ورزش‌ها در میانه بارداری نیز هست. میتوان در این دوره شدت را کمی بیشتر کرد و شنای سبک را جایگزین راه رفتن در آب کرد.

  • تمرین با وزنه

تمرین با وزنه از حرکات ایمن و قابل انجام در برنامه ورزش در میانه بارداری میباشد. برای امنیت بیشتر از وزنه‌های سبک یا شیشه آب یا حبوبات استفاده کنید.

  • یوگا

یوگا از جمله ورزش‌‌هایی است که فواید بسیاری دارد و در تمام دوران بارداری قادر به انجام آن هستید. حرکات یوگا به شما کمک میکند عضلات خود را ریلکس کنید و استرس و اضطراب را از خود دور کنید.

  • تمرینات کگل

یکی از ورزش‌های مهم در ۳ماه دوم و سوم بارداری تمرینات لگن است. در این دوران به دلیل رشد جنین، فشار بر لگن مادر رو به افزایش است. این فشار مداوم لگن میتواند باعث مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار در زمان بارداری یا حتی بعد از آن شود. در انجام این تمرینات عضلات کف لگن شما باید درگیر انقباض و انبساط شوند.

نبایدهای ورزشی در ۳ماه دوم بارداری

در ۳ ماه دوم بارداری نیز مانند ۳ ماه اول از ورزش‌های سنگین، پرش‌دار، دارای چرخش ناگهانی یا ورزش‌های که باعث فشار به شکم و کمر میشود مانند دوچرخه‌سواری یا اسب‌سواری و … خودداری کنید.

در هنگام ورزش در میانه بارداری هرگاه احساس:

  • تهوع و سرگیجه
  • خستگی بیش از حد و گرما
  • تنگی نفس
  • درد شکم یا کمر
  • خونریزی

کردید، بلافاصله تمرین خود را متوقف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *