زایمان بی درد با هیپنوتیزم

زایمان بی درد با هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم شاخه ای از علم روانشناسی است که حالتی خواب‌واره با تلقین‌پذیری بالا را در بر می‌گیرد. میزان تلقین‌پذیری در این حالت بسته به آمادگی ذهنی و عمق خلسه در فرد دارد.

سال‌هاست که مطالب بسیاری به‌صورت نظری درباره استفاده از هیپنوتیزم در مسائل پزشکی مانند تسکین و تقلیل دردها وجود دارد اما همیشه این صحبت در این‌باره و اعمال روش‌های دربرگیرنده آن بحث برانگیز بوده است. همچنین سودجویی بسیاری از افراد و کلاه‌برداری‌های انجام شده در این روش نیز عامل مضاعفی برای فراگیر نشدن به کارگیری هیپنوتراپی است. اما اخیراً شاهد استفاده گسترده از این روش در تسکین و کنترل دردها هستیم. برخی شاخه‌های به کارگیرنده این روش دندانپزشکی، شیمی درمانی و از همه مهمتر زایمان است.

کاربرد هیپنوتیزم در زایمان

زایمان بی‌درد با هیپنوتیزم روشی علمی و کاربردی است که با هزینه‌های پایین قابل اجراست. برای استفاده از هیپنوتراپی در زمان زایمان، خانم باردار باید از ۲ ماهگی در کلینیک سلامت جنسی و باروری  تحت آموزش قرار بگیرد. از آنجایی که حجم زیادی از درد و ناراحتی در زمان زایمان به علت ترس و نگرانی و آزاد شدن هورمون استرس در بدن است که منجر به گرفتگی عضلات و ستون مهره‌ها میشود. با فراگیری روش‌های ریلکس شدن و یادگیری تاثیر بر ناخودآگاه با استفاده از هیپنوتیزم میتوان تا حد زیادی این اثرات را کاهش داد. در این دوره بارداری بانوان آموزش میبینند بر افکار خود تمرکز کامل پیدا کنند و در حین زایمان بتواند ذهن خود را به مسائل دیگری غیر از درد زایمان معطوف کنند، به همین دلیل زایمان راحت‌تری داشته باشند.

همچنین یکی از راه‌های افزایش اثربخشی هیپنوتراپی، وجود فرد کاملاً مورد اعتماد زن باردار میباشد. این فرد میتواند به تلطیف فضا و القای حس آرامش کمک کند. نکته مهم در حضور این فرد است که، فرد باید از ابتدای جلسات آموزش در زمان بارداری با مادر همراه باشد. این فرد لزوماً همسر زن باردار نیست. میتوان یکی از اعضای خانواده، دوستان یا حتی پزشک و مامای مورد اعتماد فرد باشد.

میزان تاثیرگذاری هیپنوتیزم

همانطور که پیش‌تر اشاره شد میزان تاثیر تلقین در هیپنوتیزم به عمق خلسه فرد بستگی دارد و تجربه نشان داده است میزان تلقین در حالت خواب با ضریب هوشی افراد رابطه مستقیمی دارد. به طورکلی افراد را در میزان تاثیرپذیری می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.

  • تاثیرپذیری کم
  • تاثیرپذیری متوسط
  • تاثیرپذیری بالا

در دسته تاثیرپذیری بالا تنها میتوان به هیپنوتیزم برای زایمان بسنده کرد اما در دو دسته کم و متوسط از این روش در کنار سایر روش‌ها مانند زایمان در آب و … در جهت کاهش درد استفاده کرد.

سخن آخر

هیپنوتراپی روشی راحت، کم هزینه و بدون عارضه است، به همین دلیل یکی از بهترین راهکارهای کاهش درد در زمان زایمان میباشد. تنها نکته‌ای که میتوان در ایراد از هیپنوتیزم به آن اشاره کرد تعداد جلسات آموزشی بالا در این روش است. زیرا برای اثربخشی بالای این روش در حین زایمان به عادت کردن و خوگرفتن فرد احتیاج داریم یا به اصطلاح فرد باید در اجرای هیپنوتیزم شرطی شده باشد. این کار تنها با تکرر و تداوم انجام در دوران بارداری، امکان پذیر است.

با استفاده از هیپنوتیزم میتوان زایمان را به یکی از شیرین‌ترین تجربه‌های زندگی تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *