معاینات دوره‌ای پستان

معاینات دوره دای پستان

نقش معاینه دوره‌ای در تشخیص سرطان

همانطور که میدانیم سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در میان بانوان در سراسر دنیا میباشد. اما با این وجود نیازی به ترس و نگرانی نیست زیرا این سرطان در اکثر موارد قابل درمان میباشد.

مهمترین نکته‌ای که در رابطه با سرطان پستان باید بدانیم این است که میزان درمان این بیماری رابطه مستقیمی با تشخیص زودهنگام و اقدام به موقع دارد. برای تشخیص زودهنگام سرطان، انجام معاینات دوره‌ای در خانه توسط خود فرد و مراجعه به پزشک امری ضروری است.

سن شروع معاینه پستان

برای انجام معاینات دوره‌ای شما باید با فرم طبیعی سینه‌های خود آشنا باشید، تا در معاینات بروز هرگونه تغییری را تشخیص دهید. بهترین سن برای شروع معاینات سرطان پستان، ۲۰ سالگی است. هر چند متخصص‌ها بیشترین سن شیوع این بیماری را ۴۰ و ۵۰ سالگی در بانوان میدانند اما بروز این سرطان در زنان زیر ۳۰ سال نیز رو به افزایش است. بنابراین با شروع دهه سوم زندگی زنان باید ماهیانه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان صرف معاینه خود کنند و در صورت مشاهده هرگونه مورد غیرطبیعی به پزشک مراجعه کنند.

خودآزمایی پستان‌ها

در خودآزمایی سرطان پستان‌ باید به این نکته توجه داشته باشید که برای دقیق تر بودن نتایج بهتر است معاینات را در تاریخ معینی از هر ماه انجام دهید. بهترین زمان انجام معاینات ۱ الی ۲ روز پس از اتمام قاعدگی است.

تغییراتی که ممکن است در هنکام معاینه پستان‌ها با آن‌ها روبرو شوید:

  • ترشحات غیرطبیعی
  • احساس توده در بافت پستان
  • فرورفتگی یا برآمدگی
  • قرمزی، خارش و خشکی

در صورت مشاهده هرکدام از موارد بالا به کلینیک سلامت جنسی و باروری مراجعه نمایید.

معاینات دوره‌ای توسط پزشک

این را به‌خاطر داشته باشید معاینات سرطان پستان توسط خود فرد در منزل امری ضروری است اما کافی نیست. عدم تشخیص موارد غیر طبیعی در معاینات خود را دلیلی بر عدم نیاز به مراجعه به پزشک نپندارید. شما باید به صورت دوره‌ای برای چکاپ پستان‌های خود به پزشک مراجعه نمایید تا علاوه بر معاینه توسط متخصص، تست‌های لازم مانند ماموگرافی و سونوگرافی و … را انجام دهید.

نتیجه‌گیری

انجام معاینات دوره‌ای پستان و اصرار به ضرورت انجام آن‌ها نباید عاملی برای نگرانی یا افزایش ترس از احتمال وقوع سرطان شود. بلکه این آزمایشات جهت اطمینان از سلامتی شما انجام میشود تا در صورت بروز مشکل در مراحل اولیه تشخیص و درمان صورت گیرد. زیرا مهمترین عامل در قابلیت درمان سرطان پستان، مرحله تشخیص آن است.

پس معاینات دوره‌ای خود را جدی بگیرید و به دور از نگرانی و سهل‌انگاری معاینات خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *