تنظیم خانواده و‌ مشاوره قبل و بعد از ازدواج

تنظیم خانواده و مشاوره قبل و بعد از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج

در گذشته زمانی که صحبت از مشاوره ازدواج به میان می‌آمد، در ذهن اکثر افراد کلاس‌هایی شامل روش‌های پیشگیری از بارداری و آموزش‌ و مشاوره جنسی نقش میبست. اما امروزه در این جلسات مسائل متنوع  و مهمی از سلامت روحی و روانی تا جسمی و جنسی، آمادگی ازدواج و مسائل خانوادگی مطرح میشود.

با مشاوره ازدواج زوجین قبل از ازدواج به شناخت عمیق‌تری از یکدیگر در تمام مسائل دست می‌یابند. این کار باعث کاهش مشکلات پیش آمده پس از ازدواج میشود.

پیشگیری بهتر از درمان

بهتر است در مبحث مشاوره ازدواج به این نکته توجه داشته باشیم که پیشگیری بهتر از درمان است. مراجعه به مشاور و روانشناس پیش از ازدواج امری ضروری است. این واقعیت ارتباطی با نحوه ازدواج سنتی و مدرن یا شناخت طرف مقابل در طولانی مدت ندارد.

حتی بسیاری از افراد تصور میکنند اگر پیش از ازدواج مشکلی ندارند، پس نیاز به مشاوره نیز ندارند. در صورتی که با مراجعه به مشاور شما قادر خواهید بود زندگی مشترک خود را با کیفیت بهتری آغاز کنید تا اینکه پس از ازدواج به مشکلاتی برخورد کنید و در آستانه جدایی به فکر کمک از مشاور باشید.

تاثیر مشاوره ازدواج

ازدواج امری بزرگ و تغییری اساسی در زندگی فرد ایجاد میکند. مشاوره ازدواج به شما کمک میکند تا آمادگی ذهنی خود را برای مواجهه با چالش‌ها، سختی‌ها و تغییرات افزایش دهید و به تصویر واقع‌گرایانه‌تری از ازدواج دست یابید.

مشاوره ازدواج همچنین به شما کمک میکند تا مسائل و احساساتی را که در بیان آنها مشکل داشتید یا به صورت عادی میان شما ردوبدل نمیشد توسط یک پل ارتباطی مانند مشاور ابراز کنید. با بیان این موارد ریشه بسیاری از مشکلات پیدا میشود و به راحتی قادر به درمان آن‌ها میشوید.

مشاوره در خصوص ازدواج تنها در رابطه با ارتباط بین زوجین نیست، بلکه به شما این فرصت را میدهد تا به شناخت عمیق‌تری از خود برسید. نقاط ضعف خود را بشناسید و برای رفع آن ها راهکارهای ارائه شده توسط متخصصین را به‌کار گیرید.

سخن آخر

به طور کلی بهترین راه کسب اطمینان پیش از ازدواج و بهبود روابط پس از ازدواج مراجعه به مشاوره ازدواج میباشد. برای دریافت مشاوره میتوانید به روانشناسان و متخصصان کلینیک سلامت جنسی و باروری مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *