مشاوره بلوغ

مشاوره بلوغ

اهمیت مشاوره در نوجوانان

همه ما میدانیم دوران بلوغ، دورانی پر از چالش و تغییرات است. به همین دلیل تنش در این دوران میان فرزندان و والدین به بالاترین حد خود میرسد. عدم آگاهی از نحوه برخورد با این چالش‌ها میتواند آسیب‌های جبران ناپذیری به شکل‌گیری شخصیت فرزندان و رابطه آن‌ها با والدین وارد کند. به همین دلیل نباید نقش و ضرورت مشاوره بلوغ در این دوران را نادیده بگیریم.

نقش مشاور در دوران بلوغ

مشاوره بلوغ میتواند به والدین کمک کنند تا بحران‌های فرزندشان را بهتر درک کنند و از روش‌های مناسب فرزند‌پروری در مقابله با این بحران‌ها استفاده کنند.

همچنین فرزندان به دلیل تغییرات جسمی و روحی که با آن روبرو میشوند، سوالاتی در ذهن دارند که ممکن است به دلیل فرهنگ، احترام یا خجالت از والدین خود نپرسند. به همین دلیل حضور فردی دیگر و مهم‌تر از آن متخصص در این زمینه میتواند به دریافت پاسخ صحیح نوجوان شما کمک کننده باشد.

آموزش جنسی در دوران بلوغ

علاوه بر مشکلات رفتاری به وجود آمده در این دوره، تغییرات جسمی باعث ضرورت مشاوره بلوغ  و آموزش جنسی  به نوجوانان میشود. امروزه فرزندان شما میتوانند پاسخ تمام سوالات خود را در فضای اینترنت بیابند، اما این پاسخ‌های غیر علمی و نامناسب تا چه میزان بر سلامت و شکل‌گیری شخصیت جنسی او در آینده تاثیرگذار است؟

قطعاً آموزش اصولی جنسی فرزندتان از اهمیت بالایی برخوردار است. برای دریافت این آموزش‌ها میتوانید به مشاور، روانشناس یا کلینیک سلامت جنسی و باروری مراجعه کنید و از تربیت فرزند خود در  این زمینه در دوران حساس بلوغ مطمئن باشید.

  • همیشه به‌خاطر داشته باشید که مراجعه به مشاور به معنای ناتوانی شما در برقراری ارتباط یا تربیت فرزندتان نیست. بلکه مشاور تنها به پل ارتباطی میان شما و فرزندتان تبدل میشود که شکل‌گیری رابطه موثر را تسهیل میبخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *