رابطه میزان آگاهی جنسی با رضایت جنسی در فرد

رابطه میزان آگاهی جنسی با رضایت جنسی در فرد

اهمیت آگاهی و رضایت جنسی

عوامل بسیاری در رضایت از زندگی زناشویی موثر است اما یکی از مهمترین آن‌ها روابط جنسی سالم و مطلوب میباشد. رضایت از رابطه‌ی زناشویی یکی از بنیادی‌ترین سازه‌های است که نقش مهمی در بنیان و حفظ خانواده دارد اما متاسفانه در جامعه ما به علت محدودیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاست‌گذاری‌های نامناسب در مقوله آگاهی جنسی، مطالعات پایه‌ای در این زمینه محدود است. اما در سال‌های اخیر شاهد تلاش پزشکان و مشاوران در جهت افزایش آگاهی افراد در این زمینه هستیم.

 مطالعات صورت گرفته به وضوح نشان‌دهنده رابطه مستقیم میان آگاهی جنسی و رضایت جنسی طرفین است. برای درک بهتر این موضوع ابتدا باید با بعدهای رابطه جنسی آشنا باشیم. به طور کلی رابطه جنسی را از دو بعد میتوان بررسی کرد:

 ۱. بعد فیزیکی

 ۲. بعد روانی

 متاسفانه بسیاری از افراد تنها به بعد فیزیکی توجه می‌کنند. اما باید این نکته را بدانید که پس از گذشت زمان مشخصی از شروع رابطه افراد، بعد روانیست که رضایت جنسی را به همراه می‌آورد و توانایی در ارضای این بعد نیازمند آموزش جنسی دو طرف میباشد.

نکته جالب توجه این است که آمارها نشان میدهد ۳۰ الی ۴۰ درصد افراد در طول زندگی خود اختلالات جنسی را تجربه میکنند در صورتی که از این موضوع بی اطلاعند. عدم مراجعه به مشاوره و دریافت آموزش‌های جنسی مناسب و افزایش آگاهی جنسی میتواند مقوله‌ای به نام عدم رضابت جنسی را به وجود آورد که منشا بسیاری از مشکلات افراد در رابطه و جامعه میباشد.

تاثیر آگاهی جنسی

دانش و نگرش نقش مهمی در رفتار افراد ایفا می‌کند و از طرف دیگر فقدان اطلاعات یا اطلاعات غلط درباره‌ی مسایل جنسی، خطر ایجاد انواع مشکلات جنسی را به همراه دارد.  افزایش دانش جنسی می‌تواند سبب افزایش میزان رضایت زوجین شود. در صورتی که عدم آگاهی جنسی میتواند مشکلات بسیاری ایجاد کند و حتی در صورت عدم توجه به آن به جدایی زوجین نیز منجر شود. اجازه ندهید مشکلی که به راحتی با آموزش قابل حل است باعث فاصله میان شما و شریکتان شود.

مشاوران و متخصصان کلینیک سلامت جنسی و باروری به شما کمک میکنند تا مرحله شناخت را پشت سر بگذارید. از آنجای ریشه اکثر نارضایتی‌های جنسی مشکلات روانی است نه فیزیکی یا جسمی، این مرحله از اهمیت بالای برخوردار است.

در این مشاوره‌ها شما روش‌های علمی و صحیح نسبت به مسائل جنسی یاد می‌گیرید. بعد‌های رابطه جنسی را میشناسید و به درک عمیق‌تری از فیزیک و احساسات خود و شریکتان میرسید. تمام این مسائل منجر به افزایش رضایت جنسی در شما و شریک جنسیتان خواهد شد.

نقش مشاوره جنسی

مشاوران جنسی در موارد زیر به شما کمک میکنند و با افزایش آگاهی جنسی باعث بهبود چشمگیری در روابط شما میشوند.

  • آموزش آناتومی و فیزیک زوجین به یکدیگر
  • آموزش روابط کلامی و احساسی به زوجین
  • آموزش برانگیخته کردن لذت از رابطه جنسی
  • آموزش کنترل و دور کردن احساسات منفی و استرس در حین رابطه جنسی
  • آموزش تفاوت‌ فانتزی‌های جنسی و انتظارات واقعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *