واژینیسموس یا مقاربت دردناک چیست؟

واژینیسموس چیست؟

تعریف واژینیسموس

واژینیسموس به حالتی بالینی گفته میشود که فرد در حین رابطه جنسی درد زیادی را تجربه میکند. به همین دلیل در بسیاری از افراد برقراری رابطه جنسی غیرممکن میباشد. در اصطلاح پزشکی به این بیماری واژینیسم می‌گویند. علت درد ایجاد شده در این بیماری، انقباض غیرارادی عضلات ناحیه واژن و کف لگن میباشد. این پدیده دلایل و عوامل بسیاری دارد که در ادامه به آن‌ها میپردازیم.

واژینسموس میتواند مشکلات بسیاری را برای فرد رقم بزند. مشکلات افراد مبتلا به این بیماری تنها در حوزه رابطه جنسی نیست، اگرچه این مشکل بزرگترین مسئله است. افراد داراری واژینیسم قادر به ورود هیچ شیء خارجی به دهانه واژن خود نیستند. برای مثال این بیماران حتی نمیتوانند از تامپون در زمان قاعدگی استفاده کنند. علاوه بر آن این افراد در مراجعه به پزشک نیز با سختی‌هایی روبرو میشوند. زیرا قادر به تحمل معاینات و ورود اسپکولوم به دلیل انقباض ماهیچه کف لگن و سفت شدن دهانه واژن نیستند.

انواع واژینیسموس

قدم ابتدایی در درمان این بیماری شناخت انواع آن است. باید این را بدانیم که بانوان در هر سنی ممکن است با این مشکل مواجه شوند. در تقسیم انواع واژینیسموس با درنظر گرفتن فاکتورهای اصلی، ۴ نوع کلی در انواع این بیماری در نظر شناخته میشود.

 • نوع اولیه
 • نوع ثانویه
 • نوع کلی
 • نوع موقعیتی

۱. نوع اولیه: این نوع شدیدترین نوع واژینیسموس میباشد. به این صورت که افراد مبتلا به نوع اولیه، همیشه و درتمام حالات درد را تجربه میکنند. در تمام دفعات رابطه جنسی، معاینات پزشکی و … . عموماً این نوع در اولین تجربه رابطه جنسی خود را نشان میدهد و ادامه میابد. در برخی موارد فرد در این حالت علاوه بر درد در ناحیه کف لگن مشکلات دیگری مانند قطع شدن تنفس را نیز تجربه میکند.

۲. نوع ثانویه: در این نوع، فرد تجربه رابطه جنسی بدون درد را دارد اما در دوره‌ای از زندگی یا حتی در دفعاتی از برقراری رابطه دچار واژینیسموس میشود. علت ایجاد این واقعه متفاوت است: از دلایل فیزیکی تا هورمونی و روانی. برای مثال یائسگی، زایمان، عفونت واژن یا تجربه تلخ و ناخوشایند از عوامل ایجاد نوع ثانویه واژینیسم است.

۳.نوع کلی: در این نوع درد همیشه وجود دارد عامل ایجاد آن نامعلوم است.

۴. نوع موقعیتی: در نوع موقعیتی فرد در موارد خاص درد را تجربه میکند. برای مثال ممکن است فرد قادر به انجام معاینات پزشکی باشد اما در زمان برقراری رابطه جنسی، به واژینیسموس و انقباضات غیرارادی دچار شود.

عوامل ایجاد واژینیسموس

تشخیص صحیح عامل ایجاد این دردها کمک شایانی به انتخاب روش مناسب در درمان واژینیسموس دارد.عموماً منشا این بیماری نیز مانند سایر بیماری‌های جنسی دلایایل جسمی یا روانی است.

۱. دلایل جسمی ایجاد رابطه جنسی دردناک:

 • عفونت واژینال
 • زایمان و یائسگی
 • خشکی و اگزما در واژن
 • جراحی
 • مصرف برخی داروها مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی و …

۲. دلیل روانی ایجاد رابطه جنسی دردناک:

 • تجربه تلخ و ناخوشانید در گذشته یا با شریک جنسی فعلی
 • ترس از عواقب رابطه جنسی مانند بارداری و …
 • کمبود اعتماد به نفس و نگرانی از عملکرد جنسی خود
 • عدم علاقه به شریک جنسی یا کافی نبودن معاشقه کافی پیش از دخول

درمان واژینیسموس

برای درمان این بیماری در ابتدا به متخصصان در کلینیک سلامت جنسی و باروری مراجعه کنید. پزشک متخصص ابتدا باید از عدم وجود مشکلات فیزیکی مانند عفونت واژن مطمئن شود. پس از آن معاینات لگن انجام میشود و همراه با آن سابقه پزشکی فرد نیز بررسی میشود.

در بررسی‌ها اگر واژینیسموس در فرد منشاء جسمی داشته باشد، با استفاده از داروها یا جراحی مشکل برطرف میشود. اما اگر منشاء این بیماری روانی باشد درمان، زمان ‌و انرژی بیشتری خواهد برد و علاوه بر متخصصین در این حوزه به مشاوران و روانشناسان نیز احتیاج است.

مشاوران با آموزش فرد به عدم تمرکز بر دخول و کنترل ذهن باعث کاهش درد در رابطه جنسی میشوند. آنها همچنین در مشاوره به زوجین شناخت بدن یکدیگر، به‌کارگیری روش‌ها و موقعیت‌های مناسب را نیز آموزش میدهند.

*به یاد داشته باشید که احتمال به وجود آمدن اختلالات جنسی در رابطه وجود دارد و بدون سرزش هیچ یک از طرفین باید تنها به درمان آنها با استفاده از مشاوره جنسی درست و به موقع توجه کنید.*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *