دلایل شایع سردمزاجی در زنان

دلایل شایع سردمزاجی در زنان

سردمزاجی را بشناسیم

سردمزاجی به حالی گفته میشود که در آن فرد تمایل به رابطه جنسی ندارد و در صورت برقراری رابطه لذت نمیبرد، یا لذت کمی میبرد. در ابتدای بحث لازم است این نکته را ذکر کنیم که به دلیل بار منفی کلمه سردمزاجی و اثرات روانی آن پزشکان از واژه هیپوجینیسموس (hypogyneismum) استفاده میکنند.

هیپوجینیسموس در زنان به مراتب بیشتر از مردان دیده میشود به طوریکه به شایع‌ترین اختلال جنسی در بانوان تبدیل شده‌است. باید این واقعیت را درک کنیم که میل جنسی افراد متفاوت است و داشتن اختلال میل جنسی در زوجین طبیعی است. پس کمتر بودن میل جنسی خانمی نسبت به شریکش به معنی سردمزاجی جنسی نیست.

علائم سردمزاجی در زنان

چه نشانه‌هایی را باید علائم سردمزاجی در زنان بدانیم:

۱. عدم تمایل به رابطه و پیش قدم نشدن

۲.عدم وجود تفکرات و خیال‌پردازی‌های جنسی

۳.عدم لذت از رابطه جنسی

۴.عدم تجربه ارگاسم در رابطه جنسی

این موارد رایج‌ترین علائم هیپوجینیسموس هستند اما در صورت تداوم آن‌ها به مدت حداقل ۶ ماه میتوان گفت فرد دچار سردمزاجی شده است. عوامل بسیاری بر این مشکل موثر است که میتوانند به صورت مقطعی پیش آمده و برطرف شود. پس برخورد با این موضوع به صورت موردی در طول عمر نشان سردمزاجی نیست.

پس از گذشت مدتی از این علائم در صورت عدم درمان، مشکلات شخصی و رابطه‌ای برای فرد ایجاد میشود. به‌طوریکه میتواند باعث کاهش اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی شود. همچنین رابطه عاطفی فرد نیز تحت‌الشعاع قرار میگیرد تا جایی که میتواند منجر به جدایی شود.

دلایل سردمزاجی در زنان

پیش از هرگونه اقدام درمانی ابتدا باید منشاء این اختلال را یافت. دلایل عمده سردمزاجی به دو دسته جسمی و روحی تقسیم میشوند.

  • دلایل جسمی:

– بیماری‌های عمومی مانند دیابت، فشارخون، سرطان، بیماری‌های عصبی و …

– بیماری‌های تناسلی مانند آتروفی واژن، واژینیسموس، خشکی واژن، عفونت‌های تناسلی

– تغییرات هورمونی مانند: یائسگی، بارداری و زایمان و کاهش سطح استروژن

  • دلایل روحی:

– تجارب تلخ زناشویی یا تجاوز

– افسردگی و اضطراب

– عدم اعتماد به نفس

– عدم علاقه به شریک جنسی

– باورهای غلط درباره رابطه جنسی

درمان سردمزاجی در زنان

قدم اول در درمان، مراجعه به کلینیک سلامت جنسی و باروری میباشد. مشاوران و سکسولوژیست‌ها پس از پی بردن به دلیل اصلی هیپوجینیسموس بسته به نوع علت از یکی یا ترکیبی از روش‌های زیر استفاده میکنند.

  • درمان دارویی
  • درمان هورمونی
  • درمان روانی
  • زوج درمانی
  • آموزش جنسی

و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *